data dodania: , w kategorii: porady

Transport sprzętu AGD i RTV może przysporzyć wielu zmartwień, dlatego poniżej znajdziesz kilka pomocnych rad, jak zapakować wszystkie sprzęty by bezpiecznie przeżyły drogę. Każdemu przecież zależy, by jego ulubiony telewizor czy sprzęt grający nie uległ choćby najmniejszemu uszkodzeniu. Jak wiadomo, najlepiej jest wszystko zapakować do oryginalnych kartonów, zaopatrzonych w styropianowe separatory i folię bąbelkową, jednak nie zawsze jest nam to dane.

Jeśli nie mieliśmy gdzie ich składować, to zapewne już dawno wylądowały w koszu na śmieci, a teraz odzyskanie ich graniczy z cudem. Co zrobić, gdy oryginalnych opakowań nie posiadamy? Jak zabezpieczyć tak drogie i delikatne urządzenia?
Przygotowując sprzęt, musimy zabezpieczyć wszystkie rogi kawałkami kartonu, po czym owijamy folią bąbęlkową. Najtrudniej jest znaleźć karton, który będzie idealny do transportu, więc można użyć odrobinę większego, wypełniając go szczelnie styropianem lub gazetami by wypełnił całkowicie wolną przestrzeń między ściankami a naszym sprzętem. Alternatywnym rozwiązaniem, jeżeli nie udało nam się zorganizować żadnego pudła o odpowiednich wymiarach, możemy użyć grubego koca o dokładnie kilkukrotnie owinąć naszą domową elektronikę. Wszelkie kable, jeżeli jest to możliwe, powinniśmy odłączyć zwinąć i zakleić taśmą by w drodze się nie rozplątały. Dobrze jest również opisać, który kabel jest do czego, by się nam nie pomieszały w transporcie. W niektórych sprzętach (np. lodówka czy pralka) kabel zasilający jest przymocowany na stałe i w tym przypadku należy go dokleić zwiniętego do naszego sprzętu, dzięki temu nie będzie nam plątał się podczas przenoszenia. Możemy do tego użyć taśmy pakowej lub folii strecz. Drobne, luźne elementy warto spakować do jednego opisanego kartonu by łatwiej nam było je znaleźć.

  • Telewizor – niezależnie czy płaski czy też starego typu. Ekran powinniśmy zakleić taśmą pakową, w znak „X” by uchronić go od wstrząsów.
  • Radiomagnetofon/wieża stereo – powinniśmy zakleić wszystkie elementy, które mogłyby się otworzyć samoistnie w czasie transportu (tj. Kieszenie na kasety magnetofonowe czy płyty cd), taśmą pakową.
  • Pralka – pamiętajmy, że ten rodzaj sprzętu jest bardzo ciężki, ponieważ posiada dodatkowe obciążenie zabezpieczające bęben przed drganiami w czasie wirowania. Warto zakleić taśmą kieszeń na proszek oraz drzwiczki, aby same się nie otworzyły.
  • Lodówka – ten sprzęt jest problematyczny przez to, że powinien być transportowany w pionie. Wszelkiego typu chłodziarki oraz zamrażarki starajmy się transportować jak najbardziej delikatnie a po wstawieniu w nowe miejsce odczekać 2-3 godziny, zanim podłączymy, by freon miał czas się unormować.
  • Komputer stacjonarny – tu należy pamiętać, by każdy z elementów został zabezpieczony oddzielnie.
  • Gramofon – kolejny sprzęt bardzo problematyczny w transporcie. Pamiętajmy o odłączeniu i schowaniu igły do pojemniczka lub jeśli jest ona przytwierdzona na stałe (tak się zdarza w niektórych modelach) powinniśmy ją zabezpieczyć nasadką oryginalną służącą do tego celu bądź użyć kawałka kartonika by igła niczego w czasie transportu nie dotykała. Przyda się również przyklejenie ramienia oraz talerza do podstawy taśmą, by unieruchomić te elementy.
  • Kuchenka – najważniejsze to zakleić drzwiczki piekarnika taśmą by się nie otworzyły. Dodatkowo większość kuchenek ma klapę zabezpieczającą płytę grzewczą, którą również należy przykleić taśmą, a jeżeli to kuchenka na palniki gazowe to każdy z osobna przyklejamy taśmą do powierzchni płyty za pomocą symbolu „X”, tak samo warto postąpić z kurkami.

Pamiętajmy, że im lepiej zabezpieczymy nasz sprzęt tym łatwiej oraz bezpieczniej go przetransportujemy w nowe miejsce. Dzięki temu będzie służył nam jeszcze długo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *