data dodania: , w kategorii: porady

 

Zaczynasz studia w nowym mieście i szukasz mieszkania? Albo musisz zmienić dotychczasowe lokum. Przede wszystkim, zaplanuj przeprowadzkę z wyprzedzeniem, a nade wszystko, znajdź interesujące cię mieszkanie.

Punkt pierwszy, najważniejszy. Określ swój cel, czyli zdecyduj, co cię interesuje? Miejsce w pokoju, kawalerka, stancja czy oddzielny pokój w mieszkaniu pełnym studentów? Wiadomo, że najczęściej przy wyborze kierować się będziesz ceną, jednak pamiętaj, że czasem w tej samej cenie co miejsce w pokoju możesz mieć samodzielny pokój w innej lokalizacji. Zupełnie nietrafionym pomysłem może być miejsce w pokoju, bo tak naprawdę nigdy nie wiesz, na kogo trafisz. Nawet, jeśli chcesz wynająć pokój z koleżanką, którą znasz od lat, może okazać się, że koleżanka jest fajna w szkolnej ławie i na imprezie, ale zupełnie nie do życia we współdzielonym pokoju… Zwłaszcza, że jako student musisz się czasem trochę pouczyć, a czasem nawet wyspać. Kiedy już będziesz wiedział, co chcesz wynająć, przemyśl lokalizację, pod kątem komunikacji i bliskości względem uczelni.

Nasze doświadczenie mówi, że studenci najczęściej przeprowadzają się po letniej sesji, stąd latem, w czerwcu, lipcu i sierpniu jest najwięcej ofert wynajmu mieszkań, i wtedy najlepiej szukać. Dzwoń do ogłaszającego ofertę wynajmu natychmiast, jak ją znajdziesz, dzięki temu jest szansa, że nie usłyszysz w słuchawce “przykro mi, ogłoszenie jest nieaktualne”. Jeśli do szukania mieszkania zabierzesz się we wrześniu lub październiku, musisz liczyć się z tym, że oferty będą już nieźle przebrane, a na rynku zostały mieszkania w gorszej lokalizacji, o kiepskim standardzie lub po prostu – drogie.

Ogłoszenia znajdziesz na gamtree.pl, e-Stancja.pl, mieszkania-studenckie.pl, wspollokator.pl, szybko.pl, oferty.net, mojpokoj.pl, ebum.pl, na lokalnych portalach czy stronach samorządów studenckich poszczególnych uczelni. Możesz rozpuścić wici wśród znajomych i sprawdzić lokalną prasę.

W rozmowie telefonicznej zwróć uwagę na głos człowieka – jak się zachowuje, czy jest miły, czy gburowaty, czy uśmiechnięty czy wręcz przeciwnie. Już to wiele ci powie o właścicielu mieszkania. Podczas telefonicznej weryfikacji ogłoszenia pytaj o wszystko, co cię nurtuje. Zapytaj przede wszystkim:

  • o to, co zawiera cena najmu – sam czynsz czy czynsz z opłatami – to ważne, bo ponosząc dodatkowe opłaty znacząco zwiększasz swoje wydatki na mieszkanie
  • zapytaj o kaucję, jej wysokość i warunki jej zwrotu
  • zapytaj o umowę, na jaki czas jest podpisywana, na jakich warunkach ulega przedłużeniu lub rozwiązaniu
  • dowiedz się, jak duże jest mieszkanie i jak jest wyposażone, czy do dyspozycji lokatorów jest lodówka i pralka, bo naprawdę bywa z tym różnie, sprawdź, czy w mieszkaniu jest Internet, telewizja i telewizor, a jeśli ich nie ma, to jakie są warunki podłączenia i kto poniesie koszty podłączenia
  • dowiedz się, ile osób będzie mieszkało w mieszkaniu, w jakim są wieku i co robią, czy uczą się, czy może pracują
  • zapytaj, na którym piętrze znajduje się lokum, czy jest winda w budynku
  • spytaj, kiedy ostatni raz mieszkanie było remontowane
  • dowiedz się, czy w okolicy jest apteka, bankomat, sklepy czy poczta, a także przystanki komunikacji miejskiej

Następnie umów się na oglądanie mieszkania. Kiedy zobaczysz jakiekolwiek odstępstwa od deklarowanych w ogłoszeniu, pytaj o szczegóły i nie daj się zbyć, żądaj jasnych odpowiedzi i deklaracji. Podczas oglądania właściciel powinien pokazać ci twój pokój, oraz części wspólne, czyli kuchnię i łazienkę.

A kiedy będziesz już zdecydowany i podejmiesz decyzję, czas na przeprowadzkę. Pakujesz się w starym miejscu i rozpakowujesz w nowym. A w tym przedsięwzięciu możemy ci oczywiście, pomóc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *