Marie Kondo

data dodania: , w kategorii: porady

Znienawidzone przez wielu sprzątanie było dla Marie Kondo przepustką do kariery. Japonka stała się sławna dzięki KonMari – opracowanej przez siebie metodzie porządkowania domu. To kilka prostych zasad, które pozwolą na ogarnięcie bałaganu i utrzymanie ładu na stałe.

Marie Kondo pochodzi z Japonii. Obecnie wraz z mężem, który jest jej menadżerem, oraz z dziećmi mieszka w USA. Kondo stała się słynna po opublikowaniu swojej pierwszej książki „Magia Sprzątania”. Publikacja zdobyła tak dużą popularność, że została wydana łącznie w kilkudziesięciu krajach i sprzedała się w ponad 6 mln egzemplarzy. Potem Marie Kondo napisała jeszcze poradnik „Tokimeki. Magia sprzątania w praktyce”, pełen rysunkowych instrukcji składania ubrań.

Fenomen Marie Kondo polega na tym, że jej zasady są proste i łatwe do zastosowania. A porządkując dom i mieszkanie można też uporać się z bałaganem w życiu. Wiele osób, które przeczytały książki Marie Kondo przyznaje, że teraz żyje im się lepiej. Zrobiły porządki nie tylko w szafie, ale też w życiu. Niektórzy znaleźli czas na swoje pasje lub zmienili pracę pomimo tego, że wiązało się to z przeprowadzką do innego miasta.

Marie Kondo

Pochodząca z Japonii Marie Kondo jest mistrzynią porządków. Napisała na ten temat dwie popularne książki.

Zasady sprzątania według Marie Kondo:

  • Sprzątaj dom w odpowiedniej kolejności – zaczynając zawsze od garderoby. Jeśli układasz ubrania, to układaj je w całym domu, a nie tylko w jednym pokoju. Najpierw wyjmij wszystko z szafy. Potem przejrzyj i odłóż niepotrzebne przedmioty. Te, które chcesz zostawić, złóż i ułóż w sposób zalecany przez Marie Kondo.
  • Kolejne kategorie rzeczy do posprzątania to: książki, papiery i akcesoria (kuchnia, łazienka, garaż).
  • Zatrzymaj tylko te rzeczy, które przynoszą Ci radość (np. wiążą się z miłymi wspomnieniami). Żeby się o tym przekonać, weź każdą rzecz do ręki i zastanów się co czujesz.
  • Przedmioty, które nie są potrzebne w domu i nie wiążesz z nimi żadnych emocji wyrzuć, oddaj znajomym lub potrzebującym albo sprzedaj. Nawet Marie Kondo ma takie przedmioty. Jest to m.in. stary pluszak, który dostała od swojego taty.
  • Rzeczy częściej używane staraj się mieć pod rękę – powinny być dostępne po otworzeniu szafy. Przedmioty, z których korzystasz rzadko (np. ozdoby świąteczne) schowaj na wyższą półkę w szafie.
  • Nie kupuj nowych mebli do przechowywania odzieży czy innych przedmiotów. Wykorzystaj to, co posiadasz. Meble kup tylko wówczas, gdy ich nie posiadasz albo stare są tak zniszczone, że nie można ich naprawić. Nowe meble możesz też kupić podczas przeprowadzki do znacznie większego domu czy mieszkania.
  • Zrób porządki od razu w całym domu i za jednym zamachem. Posprzątanie całego domu w jeden dzień jest zazwyczaj niemożliwe, ale uprzątnięcie jednej kategorii (np. ubrań) w ciągu jednego dnia jest już znacznie bardziej realne. Przeciągając sprawę będziesz mieć większy bałagan.
  • Przez resztę życia układaj rzeczy według przyjętych zasad KonMari i dokonuj wyborów w taki sposób, aby nie powstał nowy bałagan.

Zdaniem Marie Kondo w domu należy zostawić tylko te rzeczy, które sprawiają nam przyjemność.

Porządki nie tylko w domu

Są osoby, które przyznają wprost, że wolą, gdy otacza ich bałagan. Wtedy lepiej im się myśli, łatwiej mogą coś znaleźć i czują się bardziej u siebie. Jest też grupa osób, które uwielbiają porządki. Cały czas coś czyszczą, sortują i układają. Nie są w stanie funkcjonować, gdy widzą chociaż najmniejszy nieporządek.

Pomiędzy tymi osobami o tak skrajnych poglądach jest duża rzesza ludzi, które lubią porządek, ale mają problem z jego utrzymaniem. I właśnie im najczęściej pomaga Marie Kondo, która sprzątaniem, porządkowaniem i układaniem zajmuje się od dzieciństwa. Po latach eksperymentów opracowała własną metodę sprzątania. Nazwała ją KonMari i opisała w swoich książkach.

Osoby, które zastosowały się do zaleceń Japonki przyznają, że teraz łatwiej im się żyje we własnym domu. Nie panuje w nim bałagan, każda rzecz ma swoje miejsce, nie trzymają też masy niepotrzebnych rzeczy. A po uporządkowaniu pokoi, kuchni i łazienki zabrały się za porządki we własnym życiu. Jedni zmienili pracę, inni przeszli na dietę lub zaczęli spędzać więcej czasu z bliskimi.

Japonka radzi, aby podczas porządkowania korzystać z pudełek, w których można wszystko równo i przejrzyście poukładać.

Magia sprzątania w praktyce

Nie każdy musi od razu robić gruntowny porządek w całym domu czy życiu. Niektóre osoby korzystają tylko z niektórych rad Marie Kondo. Szczególnie popularna jest jej metoda składania ubrań. Szczegółowo zaprezentowała ją w poradniku „Tokimeki. Magia sprzątania w praktyce”. Czytelnicy docenili, że oprócz opisów są też rysunki, na których widać jak krok po kroku składać poszczególne elementy garderoby – koszulki, bluzy, spodnie, skarpetki itp.

Marie Kondo proponuje taki sposób składania ubrań, aby powstały z nich zgrabne i niewielkie prostokąty. Następnie wszystkie stawia pionowo i wkłada do szuflady. Ubranie nie leżą jedne na drugim, ale stoją obok siebie. Dzięki temu po otwarciu szuflady od razu widać, gdzie co się znajduje.

Podczas porządków Japonka często korzysta z kartonowych pudełek. Wkłada w nie ubrania, które następnie chowa w szufladach. Mniejsze pudełka służą jej też do porządkowania drobnych przedmiotów w kuchni czy łazience.

Kondo do obejrzenia

W internecie można znaleźć wiele filmików z Marie Kondo, na których prezentuje ona sposób składania ubrań i porządkowania domu. Od niedawna w serwisie Netflix można obejrzeć też cykl programów z Marie Kondo w roli głównej. Podczas każdego odcinka ta specjalistka od organizacji pomaga innej rodzinie uporządkować dom i zaprowadzić ład w swoim życiu.

Fani Marie Kondo mogą też kupić trzecią jej książkę. W komiksie „Manga Sprzątania” przedstawiona jest historia młodej kobiety, która w życiu ma taki sam bałagan jak w mieszkaniu. Chiaki w poradzeniu sobie z tymi problemami pomaga oczywiście Marie Kondo. Ilustracje do książki przygotowała Yuko Uramoto, znana rysowniczka mang.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *